| Added by |
Mr. Sandulescu Sorin
|
| Catalog code | KM#94 |
| Mintage | 1,000,000 |
| Diameter | 15.40 mm |
| Thickness | 0.70 mm |
| Weight | 1.1664 g |
| Material | Silver 0.8000 |
| Orientation | Medal |
| Mint | England - British Royal Mint (Tower Hill) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Leonard Charles Wyon |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |