| Added by |
max
|
| Catalog code | KM#254 |
| Mintage | 17,640,000 |
| Mintage BU | 100,000 |
| Mintage Proof | 80,000 |
| Diameter | 19.75 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Weight | 4.1000 g |
| Material | Nordic Gold 89% copper, 5% aluminum, 5% zinc, 1% tin |
| Orientation | Medal |
| Mint | Germany - Karlsruhe (G) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Luc Luycx & Reinhard Heinsdorff |
|
Catalog prices *what it means? |
VF $0.40 XF $0.75 UNC $1.00 Proof $2.75 |