| Added by |
STOICAN EUGEN
|
| Catalog code | KM#254 |
| Mintage | 10,290,000 |
| Mintage Proof | 50,300 |
| Diameter | 19.75 mm |
| Thickness | 1.93 mm |
| Weight | 4.1000 g |
| Material | Nordic Gold 89% copper, 5% aluminum, 5% zinc, 1% tin |
| Orientation | Medal |
| Mint | Germany - Munich (D) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Reinhart Heinsdorff / Luc Luycx |
|
Catalog prices *what it means? |
XF $0.52 |