| Added by |
STOICAN EUGEN
|
| Catalog code | KM#256 |
| Mintage | 5,670,000 |
| Mintage Proof | 41,000 |
| Diameter | 24.25 mm |
| Thickness | 2.38 mm |
| Weight | 7.8000 g |
| Material | Nordic Gold 89% copper, 5% aluminum, 5% zinc, 1% tin |
| Orientation | Medal |
| Mint | Germany - Munich (D) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Reinhart Heinsdorff / Luc Luycx |
|
Catalog prices *what it means? |
XF $2.60 |