| Added by |
Bart Perdieus
|
| In personal collections | 33 |
| General Description | 12-sided coin |
| Rev. Description | Thrift plant (allium porrum) |
| Catalog code | KM#849 |
| Mintage | 69,760,000 |
| Diameter | 21.20 mm |
| Thickness | 2.50 mm |
| Weight | 6.8000 g |
| Material | Nickel-Brass |
| Orientation | Medal |
| Mint | England - British Royal Mint |
| Edge Type | plain |
| Designer | obv. Thomas Humphrey Paget rev. Frances Madge Kitchener |
|
Catalog prices *what it means? |
F $1.00 VF $2.50 XF $15.00 UNC $18.00 |