| Added by |
Maciej Pasztor
|
| In personal collections | 4 |
| General Description | Mint Mumbay (Bombay). Mint mark (Diam.) under date. |
| Catalog code | KM#24.2 |
| Mintage | 172,777,000 |
| Diameter | 23.00 mm |
| Thickness | 1.70 mm |
| Weight | 5.0000 g |
| Material | Copper-Nickel |
| Orientation | Medal |
| Mint | India - Mumbai (Bombay) |
| Edge Type | plain |
|
Catalog prices *what it means? |
F $1.00 VF $1.50 XF $2.00 UNC $3.00 |