| Added by |
Ryo
|
| Catalog code | KM#775 |
| Mintage | 15,000,000 |
| Diameter | 21.00 mm |
| Thickness | 1.60 mm |
| Weight | 3.5000 g |
| Material | Aluminum-Bronze |
| Orientation | Coin |
| Mint | Spain - Madrid (6 pointed star) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Engraver: Manuel MarĂn Jimeno / Designer: Mariano Benlliure Gil |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |