| Added by |
Bruce Weese
|
| In personal collections | 17 |
| Obv. Description | IN GOD WE TRUST splited by the bust of John Fitzgerald Kennedy, the youngest-ever-elected president facing left, LIBERTY at top around his head, date bellow |
| Rev. Description | Presidential seal which consists of a heraldic eagle with a shield on its breast, holding a symbolic olive branch and a bundle of 13 arrows. A ring of 50 stars surrounds the design, UNITED STATE OF AMERICA (top) and HAHL DOLLAR (bottom) |
| Catalog code | KM#202 |
| Mintage | 156,205,446 |
| Diameter | 30.60 mm |
| Thickness | 2.15 mm |
| Weight | 12.5000 g |
| Material | Silver 0.9000 |
| Orientation | Coin |
| Mint | United States of America - Denver (D) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Obverse: Gilroy Roberts; Reverse: Frank Gasparro |
|
Catalog prices *what it means? |
XF $13.00 UNC $19.00 |