| Added by |
Ryo
|
| Catalog code | KM#810 |
| Mintage | 130,200,000 |
| Diameter | 24.26 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Weight | 5.6700 g |
| Material | Copper-Nickel Clad Copper |
| Orientation | Coin |
| Mint | United States of America - Denver (D) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | Laura Gardin Fraser / Eric David Custer / Thomas Hipschen |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |