| Added by |
Bart Perdieus
|
| In personal collections | 5 |
| Obv. Description | freedom allegory |
| Rev. Description | denomination within wreath |
| Catalog code | KM#97 |
| Mintage | 15,000,000 |
| Diameter | 27.00 mm |
| Thickness | 2.25 mm |
| Weight | 10.0000 g |
| Material | Copper-Nickel-Zinc |
| Orientation | Medal |
| Mint | France - Paris (A) |
| Edge Type | plain and reeded in segments |
| Designer | Miguel Ángel Bía |
|
Catalog prices *what it means? |
VF $0.75 XF $1.00 UNC $1.50 |