| Added by |
Bart Perdieus
|
| In personal collections | 6 |
| Obv. Description | National arms. |
| Rev. Description | Simon Bolivar facing left |
| Catalog code | Y#41a |
| Mintage | 260,000,000 |
| Diameter | 20.00 mm |
| Thickness | 1.60 mm |
| Weight | 3.2000 g |
| Material | Nickel plated Steel |
| Orientation | Coin |
| Mint | Germany - Werdohl (Vereinigte Deutsche Metalwerke) |
| Edge Type | reeded |
| Designer | rev. Albert-Désiré Barre |
|
Catalog prices *what it means? |
VG $0.10 F $0.15 VF $0.25 XF $0.40 UNC $0.60 |