| Added by |
Maciej Pasztor
|
| General Description : | Aleksander Świętochowski; Stefan Żeromski; Bolesław Prus - writers & novelists |
| Face value | 6 złotych |
| Catalog code (Michel) | PL 459A |
| Catalog code (Scott) | PL 400 |
| Catalog code | Yvert et Tellier PL 491 Stanley Gibbons PL 583A AFA number PL 455 Polish Stamps Catalog (Fischer) PL 424B |
| Series | Polish Culture |
| Stamp colour | grey green |
| Stamp use | Definitive stamp |
| Print run | 3749000 |
| Issue date | 30/04/1947 |
| Designer | Stefan Żechowski |
| Paper type | Grey Thin |
| Print technique | photogravure |
| Printed by | Drukarnia Narodowa w Krakowie |
| Perforation | 10 3/4 or 11 line |
| Height | 24.50 mm |
| Width | 34.50 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |