| Added by |
Maciej Pasztor
|
| General Description : | Sculpture of Wladyslaw Hasior |
| Face value | 1,45 Zloty. |
| Catalog code (Michel) | PL 4413 |
| Catalog code (Scott) | PL 3930A |
| Catalog code | Yvert et Tellier PL 4141 Stanley Gibbons PL 4359 AFA number PL 4312 Polish Stamps Catalog (Fischer) PL 4263 |
| Series | Modern polish sculpture |
| Stamp colour | multicolor |
| Stamp use | Commemorative stamp |
| Print run | 500 000 |
| Issue date | 06/03/2009 |
| Designer | Małgorzata Osa |
| Paper type | Fluorescent |
| Print technique | Offset lithography |
| Printed by | PWPW SA (Polska Wytwórnia Papierow Wartosciowych SA) |
| Perforation | Syncopated 11½ |
| Height | 43.00 mm |
| Width | 31.25 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |