| Added by |
Maciej Pasztor
|
| Face value | 40 groszy |
| Catalog code (Michel) | PL 975A |
| Catalog code (Scott) | PL 738 |
| Catalog code | Yvert et Tellier PL 806A Stanley Gibbons PL 978 AFA number PL 865 Polish Stamps Catalog (Fischer) PL 831 |
| Series | Warsaw monuments II |
| Place in series | 2 |
| Stamp colour | Greenish/Red brown |
| Stamp use | Commemorative stamp |
| Print run | 351,000 |
| Issue date | 10/07/1956 |
| Designer | Edmund John Grav: Marian Romuald Polak |
| Paper type | White; Middel Smooth |
| Print technique | Recess |
| Printed by | PWPW (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych) |
| Perforation | 12½ x 12¾ (harrow) |
| Height | 27.10 mm |
| Width | 21.20 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |