| Added by |
Bart Perdieus
|
| In personal collections | 2 |
| Catalog code | KM#111 |
| Mintage | 13,012,000 |
| Mintage Proof | 33 |
| Diameter | 25.50 mm |
| Thickness | 1.85 mm |
| Weight | 7.0000 g |
| Material | Copper-Nickel |
| Orientation | Medal |
| Mint | Germany - Karlsruhe (G) |
| Edge Type | plain with inscription |
| Edge Inscription | EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT |
| Designer | Josef Bernhart |
|
Catalog prices *what it means? |
F $50.00 VF $75.00 XF $150.00 UNC $300.00 Proof $1200.00 |