| Added by |
Bart Perdieus
|
| General Description : | Text : Nederlandse Postzegels Je kunt ze óók verzamelen |
| Face value | 3 Gulden |
| Catalog code (Michel) | NL MH34b |
| Catalog code (Scott) | NL 536g |
| Catalog code | Yvert et Tellier NL C1153b NVPH NL PB33b |
| Stamp colour | blue / dark brown grey / light emerald |
| Stamp use | Booklet stamp |
| Print run | 1.297.625 |
| Issue date | 06/10/1987 |
| Designer | Wim Crouwel |
| Paper type | phosphorescent paper |
| Print technique | photogravure |
| Printed by | Joh. Enschedé |
| Perforation | comb 12¾ x 13½ |
| Height | 45.00 mm |
| Width | 158.00 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |