| Added by |
Bart Perdieus
|
| Face value | 55 + 25 Cent |
| Catalog code (Michel) | NL 1392A |
| Catalog code (Scott) | NL B653 |
| Catalog code | Yvert et Tellier NL 1362 Stanley Gibbons NL 1583 AFA number NL 1394 NVPH NL 1457A Unificato NL 1362A |
| Stamp colour | multicolour |
| Stamp use | Semi Postal stamp |
| Print run | 2.623.390 |
| Issue date | 07/11/1990 |
| Designer | J. Bolle / Berry van Gerwen |
| Paper type | phosphorescent |
| Print technique | Offset lithography |
| Printed by | Joh. Enschedé |
| Perforation | 13¼ x 12¾ |
| Height | 26.00 mm |
| Width | 36.00 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |