| Added by |
Bart Perdieus
|
| Face value | 80 Cent |
| Catalog code (Michel) | NL 1747 |
| Catalog code (Scott) | NL 1040h |
| Catalog code | Yvert et Tellier NL 1720 Stanley Gibbons NL 1973 AFA number NL 1745 NVPH NL 1849 Unificato NL 1717 |
| Stamp colour | multicolour |
| Stamp use | Mini-sheet stamp |
| Issue date | 25/10/1999 |
| Designer | Hans Bockting / Will De l'Ecluse |
| Paper type | phosphorescent paper with large phosporescent number "1" |
| Print technique | Offset lithography |
| Printed by | Joh. Enschedé |
| Perforation | comb 13¼ x 12¾ |
| Height | 26.00 mm |
| Width | 37.00 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |