| Added by |
Bart Perdieus
|
| Face value | 50 + 25 Cent |
| Catalog code (Michel) | NL 1236A |
| Catalog code (Scott) | NL B589 |
| Catalog code | Yvert et Tellier NL 1206 Stanley Gibbons NL 1424A AFA number NL 1238 NVPH NL 1289 Unificato NL 1206 |
| Stamp colour | multicolour |
| Stamp use | Semi Postal stamp |
| Print run | 2.818.131 |
| Issue date | 30/08/1983 |
| Designer | Jan van Toorn |
| Print technique | photogravure |
| Printed by | Joh. Enschedé |
| Perforation | comb 12¾ x 14 |
| Height | 37.00 mm |
| Width | 26.00 mm |
| Catalog prices | No catalog prices set yet |